ENGAGEMENT
PORTRAIT

PETR PELUCHA

It all began in 2001 with a photograph of ducks in London. Since then Petr became an enthusiast and self-taught in photography.

Petr is international award winning photographer. He is wanted for his unique artistic style by clients from the States across to Hong Kong, from Prague to Hanušovice. His wedding photographs have received several international awards and been published in Czech and international magazines. Petr is a member of ISPWP a WPJA.

He lectures workshops and he also shares his experiences and knowledge of a professional photographer on his blog.

MY BLOG

New posts from my photographic blog

—> VISIT BLOG
15
May
Prague pre wedding photo shoot
This was the first „sharp“ pre wedding photo shoot in Prague with super clients that I have done with new Nikon equipment. As the radio flashes did not work the way I would wish, I had to change my approach and be more into natural light as in all good times..:)
10
Květen
Canon nebo Nikon
Někdy před rokem jsem na přímý dotaz na workshopu, co bych si vybral za fotoaparát, odpověděl, že bych vyzkoušel Nikon. Jednak protože podle některých reviews je na tom lépe než Canon a jednak proto, abych měl reálné porovnání co umí Canon a co Nikon. Ani jsem se nenadál a rukou zloděje jsem nedávno přišel o celou fotovýbavu, a tak řešení otázky zda Canon nebo Nikon bylo více než aktuální.
8
Květen
Jak za šestnáct dní změnit komplet život
Věřím, že i kdybych zažil jen jednu věc z těch, které se nám přihodily za posledních šestnáct dní, tak bychom na ni vzpomínali celý život, jako na zasadní změnu v našem životě. Věřím, že vše, co se přihodilo, nás se Zii posílí a že se díky těmto zkušenostem naučíme zase něco nového…

WEDDING COLLECTIONS

For more information about your investment into
all-inclusive wedding photography collections
please contact the studio:
studio@pelucha.com

PELUCHA PHOTOGRAPHY STUDIO

“I feel like I was a painter, an artist, who just plays with light and waits for the right moment, to press the shutter of my camera.”

The result are photographs, portraits, which are - through their elegant style - created to enhance your life space. Indulge yourself by spending one day in our Pelucha Photography Studio and let yourself be pampered by comfort, professional service. We give you valuable and lasting portraits of yourself or your beloved ones.

Studio service here
studio@pelucha.com
+420 776 309 329

CONTACT

“Already during my University studies, on the journeys across the world cities, I was dreaming how to present my view of the world to other people. I was literally fascinated by watching the huge diversity of people, gestures and faces I have met…to capture people, the uniqueness…so I took my camera and my dream of finding the life’s passion started…”

T: +420 604 932 816
E: petr@pelucha.com
Václavkova 1
160 00 Praha 6, Czech Republic Google+
Facebook
Twitter
Pinterst